Blíží se konec roku a tak jsem se jako hráč i místopředseda Sokola rozhodl zodpovědět několik otázek (témat), které nejen slýchávám během našeho posezení se spoluhráči Na Haldě ale i těch, které si myslím, že by měly být zodpovězeny.
René Živný - odpovědi na Vaše otázky
A)
činnost fotbalových družstev
Semínský Sokol má v současné době tři aktivní družstva, Starou Gardu, družstvo dospělých a starší žáky.
Co se týká staré gardy, tak tam je poslední dobou trošku problém, že většina lidí z tohoto celku není přímo ze Semína a tak jsou potíže třeba s brigádnickou výpomocí v Sokole. Také zápasová činnost poněkud v poslední době stagnovalo, což bylo dáno asi především loňskou tragickou smrtí Milana Eichelmana při turnaji starých gard v Přelovicích. Letos garda sehrála tedy jen pár utkání a pomohla mi uspořádat v září turnaj Starých gard v Semíně, hraný jako memoriál právě Mildy Eichelmana. Osobně nevím přesný důvod, proč už gardu nevede Honza Velešínský, ale co slyším doma od taťky, za něj to bylo nejlepší. Tak snad se garda zase rozjede. První vlašťovkou budiž lednový turnaj ve Chvaleticích, kam se naše Garda chystá.
Družstvo starších žáků je podle mého letos jen průměrné.Ne že by tu nebylo několik kvalitních hráčů, ale je jich jen málo. Kolikrát mají co dělat, aby dali dohromady 11 chlapců a dokonce i děvčat na plac. Třeba do Valů odešli na hostování již služebně starší hráči jako Šimon Vosáhlo atd. Příští rok se má u nás ale díky věkovému vývoji kopat již soutěž dorostu, tak uvidíme. Co mám informace, tak je tu i dost mladých chlapců na založení družstva mladších žáků, ale bohužel nejsou trenéři pro jejich trénink. Něco se proslýchá o Vláďovi Černochovi, že by je mohl vést, tak doufejme, že se to podaří. Ovšem když jsem ještě u starších žáků, tak musím říci, že v Sokole působí jako takový mini samostatný ekonomický subjekt, který je díky přízni sponzorů v posledních letech plně ziskový.
No a nakonec celek dospělých.
Ten slavil v jarní části sezóny euforii při postupu do 3. třídy, který se podařil po mnoha letech, na podzim bohužel přišlo rychlé vystřízlivění. Zatím jsme na posledním místě tabulky, ovšem já pevně věřím, že na jaře se zvedneme. Příznivci si musí uvědomit, že za naším špatným umístěním je především řada zranění. Pamatujete, kolik opor vynechalo pěknou řadu zápasů. Jeden čas byli zraněni Tichý, Kosina, Panchártek, Samek, Sobl a spousta dalších a to musí i laik uznat, že se musí někde promítnout.
B)
Výbor Sokola
Na jaře letošního roku proběhla opět výroční členská schůze Sokola, kde se volilo složení nového výboru pro další tříleté období. Bohužel, kandidovalo jen 7 lidí, tedy přesně tolik, kolik je potřeba do složení výboru. Naše členská základna tedy neměla vlastně žádnou možnost volby. Pro připomenutí, ve výboru nyní jsou kromě mě, Karel Vosáhlo, Štěpán Tichý, Josef Václavek, Jarda Linhart, Martin Vencl a Petr Vokál.
Osobně si myslím, že i laik musí uznat to množství práce, které se výboru Sokola podařilo v tomto roce zorganizovat. Ve stručném přehledu, kromě tradičního sběru železa se zorganizovalo několik sportovních turnajů, uspořádala se hudební zábava, došlo k výměně střechy nad kabinami, či se začala kompletní rekonstrukce venkovních sociálních zařízení atd..
Zpětně nyní vidím, že toto všechno by nebylo možné bez 4 aspektů, které na sebe musí navazovat.
1. Chuť členů Sokola něco budovat
2. Dobrá komunikace členů s výborem Sokola
3. Finanční zajištění
4. Spolupráce s obcí
Pokud se podívám na jednotlivé aspekty podrobněji, je jasné jedno: Chuť členů Sokola něco budovat tu je, ale bohužel jen některých. Jsou to stále ti samí lidé, kteří jsou na brigádách a stále ti samí lidé, kteří si hledají tisíce výmluv na to, jak nepřijít. Beru li v úvahu, že máme vysoce přes 50 členů Sokola a brigádně se jich projevuje maximálně 15, je to smutné číslo a výbor Sokola musí přes zimu najít další cesty, jak přesvědčit své členy v tom, že brigádnická činnost v areálu je potřeba. Velice si vážím těch lidí, kteří si najdou čas nám jít ve svém volném čase pomoci a je jedno, jestli mají 50 nebo 100 hodin. Já se to snažím všem prostě podávat tak, že to děláme nejdříve pro sebe a potom až pro Sokol. Protože jednoduše řečeno Sokol jsme my.Například na záchody chodí cizí lidé jen tak 4x do roka při různých akcích, jinak jsou to záchody pro nás atd.
Na druhou stranu, si i lidé z obce či širší sokolské základny musí uvědomit, že tolik brigádnických hodin, jako se udělalo v letošním roce v areálu, se neudělalo dohromady za posledních několik let. Která jiná organizace v obci je tak aktivní ? (myslím brigádně)
Druhým aspektem je komunikace se členy. Ta je zajišťována především osobně, ale také na třech nástěnkách v obci, formou obecního rozhlasu a od podzimu i formou internetových stránek.
I tady si myslím, že se nám podařilo udělat slušný kus práce.
Třetím a velice důležitým aspektem je finanční zajištění, a tento aspekt mohu spojit přímo i s tím čtvrtým a tím je spolupráce s obcí.
Je to jednoduchá rovnice, na určitou částku cizích zdrojů musíme mít v pokladně stejnou částku ve zdrojích vlastních. Co se týká vlastních zdrojů, tak při převzetí pokladny novým výborem a novým hospodářem (Josef Václavek) nám zůstalo k dispozici něco kolem 80 tisíc Kč, na jaře se vydělalo na železu, na kioscích během zápasů a turnajů a také na pronájmu areálu.Na druhou stranu jsou tu i nečekaně obrovské výdaje s elektřinou a vodou. Tyto komodity někde museli dlouhou dobu utíkat či se ztrácet a proto máme nyní nepředstavitelné zálohy. Rekonstrukce střechy přišla na 200.000,-Kč, z čehož byl 100.000,-Kč grant z Krajského úřadu a zbytek se musel zajistit z vlastních zdrojů. Podařilo se nám obdržet dotaci od obce na 32.000,-Kč a od ČSTV na 10.000,-Kč, zbytek šel z našich prostředků. Jenže naše aktivita se nezastavila na střeše a naopak v závislosti rekonstrukce střechy se výbor rozhodl zrekonstruovat i venkovní sociální zařízení, přes které byla nová střecha z kabin rovnou přetažena. Práce na sociálkách stále pokračují a pomalu se přehupují do závěrečné třetiny, takže vše doufám dopadne tak, že před prvním mistrovským utkáním jara 2007 budou slavnostně otevřeny. A právě finance vynaložené na tuto rekonstrukci nás vyždímaly až pomalu do dna. Přestavba sociálek vyjde na cca 60.000,-Kč. I tak se nám daří držet rozpočet vyrovnaný. Jediný dluh který v současné době máme je cca. 20000,-Kč za doplatek střechy Petru Vokálovi, který bude splacen z prostředků získaných během zimy a jara 07. Toto je především díky brigádnické činnosti našich členů, díky níž si nemusíme najímat dělníky a ušetříme tak spoustu peněz za práci. Navíc spoustu potřebných věcí členové do Sokola zdarma zapůjčují, či přímo dávají, a to je super.
Na druhou stranu mince ale musím poděkovat také místnímu obecnímu úřadu, který nás v letošní době podpořil po dlouhé době 32 tisíci na rekonstrukci střechy (bohužel na hráčskou činnost družstva dospělých jsme nedostali již několik let nic, ale výbor Sokola se pokusí ještě v tomto ohledu podat na OÚ žádost) a především starosta obce nám velice pomohl s administrací a v podstatě zařídil díky známostem granty z Kraje a ČSTV + dokonce máme přislíbeny nějaké sponzorské dary od firem, čímž bychom mohli například srovnat dluh u Petra Vokála.
Ono si nemyslete, že je to jen tak jednoduché získat nějaké peníze, třeba jen od obce, je totiž spousta jiných projektů, kam obec, kraj i ČSTV mohou peníze dát. Stojí to mnoho úsilí a přemlouvání, které nikdo nevidí a nedocení. Když to vezmu odspoda, ta obec má prioritu pomáhat spolkům, které jsou aktivní, to my jsme, ale na druhou stranu chce vidět členy Sokola třeba na veřejných schůzích obce a tam kolikrát z nás nikdo není schopen zajít, přitom několik lidí ze Sokola sedí během obecní schůze Na Haldě ve vedlejší místnosti. Prý je to nezajímá.
Ale já Vás snažně prosím, vezměte si to pivo a běžte si vyslechnou na hodinu toto zasedání, strašně tím pomůžete výboru Sokola v očích obecního zastupitelstva a nakonec uvidíte, že Vás nějaké téma stejně zaujme. Ano, tohle přesně je politika a i když se tomu někdo směje i diplomacie. To je jako kdyby Vám dal sponzor peníze na činnost s podmínkou, že si s Vámi zahraje o Vánocích fotbal a vy tam nepřijdete. Je pak jasné že další rok Vám nic nedá.
Zastupitelstvo chce vidět přesně tuto aktivitu. Nebo chcete, abychom dopadli jako hasiči v obci, kteří před dvěma lety když tu pořádali velké závody (mimochodem u nás v areálu) hýřili aktivitou a teď je o nich slyšet v podstatě jen jednou za rok při výlovu Jalůvky. I toho si obec všímá a hasiči dostávají v podstatě jen nutné dotace.
Je mi jasné, že spousta lidí nemá ráda mě, nemusí mít ráda ani starostu či zastupitele, ale věřte mi, že je potřeba se povznést nad osobní antipatie a snažit se pomoci Sokolu. Já osobně se například se starostou neshodnu v politických názorech, on je zaměření levicového, já pravicového, ale kvůli tomu přeci nepřestaneme diskutovat a vymýšlet stále nějaké možnosti jak sehnat peníze pro Sokol. V Sokole nehrají přeci jen dospělí, ale i naši děti či naopak v gardě naši tátové. Je potřeba si uvědomit, že když tu po dlouhé době ta možnost získat prostředky, které lze prací převést na vylepšení areálu Sokola je, nesmíme jí propásnout.
Mimochodem se po dlouhé době podařilo převést pozemky (hřiště)atd. z Pozemkového fondu na Sokol, což si také nikdo neuvědomí, co s tím bylo běhání.
Pokud bychom se zastavili, už se asi nerozjedeme a tím se řídí i výbor Sokola. Pro příští rok tedy plánujeme za prvé dodělání venkovních sociálek. Tím, že už máme nad areálem novou střechu se můžeme začít konečně věnovat i vnitřním prostorám. Prozatím chceme zrekonstruovat sociální zařízení v domácích kabinách, vrchní výčep a zasedačku. Opět musíme našetřit nějaké vlastní zdroje, s žádostí o příspěvek jsme se již obrátili na obec a plánujeme opětovné zaslání žádostí na Kraj i ČSTV. Uvidíme, co vše se podaří.
C) Dalším tématem je spolupráce se složkami v obci. Například hasičům jsme na žádost obce pronajali zdarma prostor vedle bývalé garáže autobusu, na druhou stranu zase například od myslivců máme jen za režijní náklady pronajatou mysliveckou chatu na náš tradiční jarní Sportovní ples. Zdarma poskytujeme areál hasičům k závodům, či ženám k pořádání dětského dne a konají se u nás i Čarodejnice. Myslím, že zde není problém, i když mimochodem hasiči si po sobě mohli po výlovu Jalůvky uklidit dříve, například vyhořelý špalek před plotem u buňky jsem musel po měsíci uklízet sám.
D) Bylo by ještě hodně témat na zodpovězení, ale ty si necháme zase na někdy jindy. Závěrem tohoto článečku a vlastně i celého roku 2006 chci poděkovat celému výboru Sokola za jeho nadšenou činnost, všem aktivním členům za velkou podporu v brigádnické části, našim fotbalovým mužstvům mnoho sportovních úspěchů, Obecnímu úřadu Semín a především starostovi Milanu Bartákovi za jeho obrovskou pomoc při shánění finančních prostředků a prostě všem, kteří našemu Sokolu v Semíně fandí a drží palce.
Díky Vám všem.
René Živný –místopředseda Sokola Semín